Yesilyurt Gazetesi
Reklam
Reklam  
 
 
Anasayfaya Dön Ana Sayfaya Dön
 
Kış Lastiği Takma Zorunluluğu Geliyor
Kış Lastiği Takma Zorunluluğu Geliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "1 Aralık-1 Nisan arasında kış lastiği olmayan yük ve yolcu taşıyan ticari araçların yola çıkmasına müsaade edilmeyecek" dedi.

 
Google Google Facebook Facebook
Sık Kullanılanlar Favorilerim
Digg Del.icio.us Del.icio.us Digg
Ekleme Tarihi 22.10.2013 /  12:57 Karakter Boyutu :
12 Pixel 16 Pixel 20 Pixel 24 Pixel

Bakan Binali Yıldırım, 8 Kasım 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliğe göre, ticari araçlara 1 Aralık-1 Nisan arasında kış lastiği takma zorunluluğu getirildiğini anımsattı. Kış aylarında yollarda hem insanları mağdur etmemek hem ticaretin aksamasının önüne geçmek için önlem aldıklarını belirten Yıldırım, ''Aslında kış aylarında yolları kapatan kar değil, önlem almayan araçlar'' dedi.

Kış şartlarına göre önlem almamış, kış lastiği olmayan araçların zaman zaman yolun tamamen kapanmasına neden olduklarını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:

''Bu durum yolların tamamen kilitlenmesine, insanların mağdur olmasına neden oluyor. Bu tip sıkıntıların önüne geçmek için birçok önlem alıyoruz. Son olarak bir yönetmelik yayımladık ve bu yönetmeliğe göre, yolcu ve eşya taşıyan ticari araçlar kış lastiği takmadan yola çıkamayacaklar. Hususi otomobillerin henüz kapsama alınmadığını da bu vesileyle belirtmek isterim. 1 Aralık'tan itibaren 1 Nisan'a kadar kış lastiği takılmayan yük ve yolcu taşıyan ticari araçların yola çıkmasına müsaade edilmeyecek. Böylelikle önemli ölçüde, kış aylarında yaşanan yol kapanmalarının, araçların yollarda kalmasının önüne geçilmiş olacak."

"Kış aylarında karla mücadele yerine kış şartlarına hazırlıksız araçlarla mücadele ettiklerini" anlatan Yıldırım, "bu yıl tedbirsiz yola çıkan araçların daha sıkı denetleneceğini" kaydetti.

Son 11 yılda trafiğe çıkan araç sayısı yüzde 125 artmasına rağmen aldıkları tedbirler ve yapılan bölünmüş yollar sayesinde trafik kazalarında can kaybının azaldığına dikkati çeken Yıldırım, kışın artan kazaların daha da azaltılması kapsamında kış lastiğinin zorunlu hale getirildiğini, bu kurala uymayana para cezası uygulanacağını söyledi.

Tehlikeli madde taşıyan araçlara ulusal belge verilecek

Bakan Binali Yıldırım, tehlikeli maddelerin taşınmasında kullanılmak üzere Türkiye'de üretilen araç ve ambalajlar için düzenlenen ilk ulusal belgelerin, 25 Ekim 2013'te sahiplerine verileceğini bildirdi.

Yıldırım, tehlikeli yüklerin uluslararası taşınmasının dört farklı uluslararası anlaşma ile düzenlendiğini ve Türkiye'nin de taraf olduğu bu anlaşmalar kapsamında tehlikeli maddelerin taşınmasıyla ilgili ulusal otoritenin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olduğunu söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile işbirliği neticesinde 6 Mart 2013'te bu kapsamdaki işlemleri yapmak üzere Türk Standartları Enstitüsünün (TSE) yetkilendirildiğini ifade eden Yıldırım, "Bakanlığımız ile TSE arasında imzalanan protokol sonucunda oluşturulan fiziki, teknik ve beşeri kapasiteyle söz konusu test ve belgelendirme işlemi, 6 ay gibi kısa bir sürede Türkiye'de yapılabilir hale gelmiştir" diye konuştu.

Belgeler 25 Ekim'de verilecek

Uluslararası taşımacılıkta olduğu gibi yurt içinde de tehlikeli maddelerin kurallara uygun taşınması için fiziki, teknik ve beşeri kapasite eksiklikleri ile bir kısım ikincil düzenlemeleri tamamlayarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Yıldırım, "Türkiye'de üretilen bu tür araç ve ambalajlar için düzenlenen ilk ulusal belgeleri 25 Ekim 2013'te TSE merkezinde yapılacak törenle sahiplerine vereceğiz" dedi.

Yurt dışına bağımlılık ortadan kalktı

Tehlikeli madde taşınması kapsamında verilecek bu belgelerle özellikle yurt dışına olan bağımlılığın ortadan kalktığının altını çizen Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar, bu tür araç, ambalaj ve kapları üreten firmalarımız, ürettikleri mallarını onaylatmak ve sertifikalarını (UN numarası) alabilmek için numunelerini yurt dışına gönderip, yüksek ücretler ödemekteydiler, yapılan çalışmalar sonucu bu durum ortadan kalktı ve Türkiye'nin teknik kapasitesine yeni ve büyük bir değer kattı." (Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı)

 

Kaynak :
Reklam
 
Habere Yorum Ekle "Küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmamaktadır."
Adınız ve Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
 
 
Diğer Haberler
Reklam
Reklam
Reklam
Üye Girişi
Reklam
  Arama
Yazarlar YAZARLAR  
 
Elmas Cankurt
Merve Erduğan
Murat YAYIN
Faruk Ceylan
Yazar

Hava Durumu
Hava Durumu Hava Durumu Hava Durumu
Anket Sonuçları
 
Seçenekler Oy Oranı Oy Sayısı
Günün Fotoğrafı
Karikatürler
     
reklam

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS! | Reklam | Üyelik | Künye | Bize Ulaşın | RSS
© 2003-2011 CANKURT Gazetecilik Paz. Ajans Firma Tic. ve Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. | Tasarım & Hosting : Trakya Kırklareli Rota Bilişim Teknolojileri
reklam